Preskočiť na hlavný obsah

Chirurgická propedeutika stáže

 



Chirurgická propedeutika – stáže

Ahojte. Tento článok venujem iba jednému z predmetov tohto semestra, a to chirurgickej propedeutike. Zhodnotila som, že tiež by sme pred stážami ocenili, keby vieme aspoň cca čo od ktorého oddelenia očakávať a kde nájdeme šatne :D. Stáže z chirurgickej propedeutiky boli každý týždeň na inom oddelení a v podstate mi to prišlo ako keby mali slúžiť len na také predstavenie jednotlivých oddelení. Na každom sme sa rozprávali hlavne o danej špecializácii, o tom akých tam majú pacientov a tak. Niekde sme mali možnosť aj vidieť operáciu, alebo menší zákrok. Fotka je z kliniky popálenín, druhá z detskej chirurgie a ECHO sme si mali možnosť vyskúšať na internej, tak o tom poviem viac v druhom článku.

1.       III. Chirurgická klinika – UnsP Milosrdní bratia

Šatne – na vrátnici si na výmenu za isic vypýtate kľúčik, šatne sa dajú zamknúť, sú tam aj skrinky, ktoré si síce nezamknete, ale aspoň tú šatňu áno. Je tam čisto, wc, všetko v poriadku. Čo sa miesta týka, spýtajte sa na vrátnici kade, vysvetlia vám, ale ak viete kde je poslucháreň (my sme tam mali prvú pomoc), tak hneď vedľa nej.

Rozdelili sme sa do 3 skupín: 3 išli na operačku, 2 išli na gastro a 4 išli na ambulanciu. Ja som išla na ambulanciu. Mali sme tam veľmi zlatú pani doktorku, ktorá nám vysvetlila každého pacienta. Vysvetľovala nám, aké sú rôzne operačné postupy na hernie, aké poznáme typy hernií, jedenu pacientku s herniou sme si mohli dokonca aj vyšetriť, videli sme aj vyberanie stehov, zlomeninu malíčka, ale aj pomerne dosť zlú „dieru“ v nohe pacienta. Pani doktorka nám ukázala aj množstvo RTG a CT snímok zaujímavých prípadov, ako napr. náhodne objavený tumor pri zlomenine malíčka, pneumotorax, či rôzne zlomeniny. Na operačke videli hemoroidy a žlčník, na gastre sa nakoniec nič nekonalo, keďže pacient dostal epileptický záchvat.

2.       Klinika popálenín a rekonštrukčnej chirurgie – UNB Ružinov

Prezliekli sme sa v šatni v podzemí, hrôza, smrad, vlhko, no.. Nekomentujem. To, že tam nájdete nejakú skrinku, tak na to rovno zabudnite. Všetky sú zamknuté. A kľúč od šatne, tak ten hádam ani nikdy neexistoval. Takže moje odporúčanie – staré oblečenie, žiadne peňaženky, proste zmierte sa dopredu s tým, že ak vám niečo zmizne, nechýba vám to. Ale zase, ak si vezmete so sebou niečo cenné, zoberte si to na oddelenie. Na oddelení sme boli pustení do knižnice, kde sme boli len my a zamklo sa tam, čiže si myslím, že by nebol problém nechať si tam nejaké veci. V knižnici sme sa prezliekli do čistého (dostali sme). Všetci sme chodili spolu, išli sme na preväzy. Mali sme 2 pacientov diabetikov, jeden po amputácii a jedného pacienta, ktorému vybuchla plynová bomba v ruke. Pacientov nebudem viac opisovať, každopádne tejto kliniky (a ešte orto-traumy) som sa obávala najviac, ale nakoniec to nebolo až také zlé :D, Prežila som bez ujmy, aj keď pri poslednom pacientovi som už preventívne stála vo dverách :D.

3.       I. chirurgická klinika – UNB Staré Mesto

Šatne fajn, akože miesta je tu pomenej, ale viete si odložiť veci u pani šatniarky, takže nemám nejako strach, že by mi niečo zmizlo. Pri pacientoch sme neboli, celú dobu sme boli v knižnici, ale zase dostali sme dosť veľa informácií o chirurgii, mne to dalo dosť, pán doktor bol milý. Povedal nám, aby sme začali chodiť do nočných, chystáme sa ísť, tak potom dopíšem k tomu niečo 😊. (Doplnenie - neboli sme, ale ak máte čas, isto choďte.)

4.       Klinika detskej chirurgie - NÚDCH Kramáre

Šatne na Kramároch sú podľa mňa jedny z tých lepších. Nachádzajú sa pod posluchárňami. Je to pomerne veľká šatňa s množstvom skriniek a dokonca nájdete aj nezamknuté (nie ako v Ružinove). Jediná námietka by bola, že tam dole je naozaj zima. Ale inak dobré.

Stáž bola nazvaná ako „simulácie“. Učili sme sa ako sa volajú jednotlivé chirurgické nástroje, ako sa správne obliecť na operačku, ako si správne umyť a vydezinfikovať ruky a v neposlednom rade sme sa učili šiť. Mali sme veľmi milú pani doktorku, všetko nás naučila, táto stáž bola dobrá. Čo mi ale dosť chýbalo, boli pacienti. Verila som, že sa dostaneme do kontaktu aspoň s nejakými deťmi, ale nič.

5.       Klinika plastickej chirurgie – UNB Ružinov

S pacientami nič, videli sme ich maximálne prejsť po oddelení na chodbe. Ale myslím, že nevadí, keďže pán doktor nám vymyslel program. Najprv sme sa rozprávali o tom, čo vlastne robia na tejto klinike a čo všetko je v náplni práce plastického chirurga. Potom nám ukázal fotky rôznych prípadov, ktoré mali. To bolo dosť zaujímavé, aj keď nič pre mňa, ani pre slabé žalúdky. Na konci sme sa ho spýtali, či by bolo možné ísť ešte na ambulanciu, prípadne na operačku a niektorí aj išli. Takže ak Vás to zaujíma, určite sa pýtajte.

6.       II. Ortopedicko-traumatologická klinika – UNB Antolská

Šatne nevyzerali zase až tak zle, ako som čakala. V Ružinove sú hrošie. Tu sú aj voľné skrinky, takže určite si zoberte zámok, dajú sa zatvoriť. Kľúčik si treba zobrať na vrátnici na urgente, prejsť cez celý urgent a tam potom uvidíte šatne.

Čo sa stáže týka, páčila sa mi. Mali sme preväzy pacientov po operáciách kolien a nohy a pacienta s amputáciou na oboch dolných končatinách. Potom nám ešte pán doktor vysvetlil, čo všetko obsahuje preväzový stolík, aké rôzne dezinfekcie sa používajú a ukázal nám ako sa dáva sadra. Stáž trvala cca 1,5h, ale ak chcete ísť na operáciu, treba sa spýtať.. Od nás išla jedna na TEP kolena.

7.       Klinika detskej chirurgie - NÚDCH Kramáre

Túto stáž hodnotím najlepšie zo všetkých stáží z chirurgickej propedeutiky. Mali sme veľmi milú pani doktorku, ktorá nás konečne zobrala aj k pacientom. Na starších deťoch nám ukázala vyšetrenie brucha, mohli sme si vyšetriť aj my. Pozreli sme si jeden preväz rany na kolene. Boli sme aj pri bábätkách, kde som si mohla vyšetriť bruško jedného aj ja, čiže za mňa skvelé 😊.

 

Skúška

Na skúšku sa prihlasuje ku konkrétnemu skúšajúcemu (vidíte meno aj kliniku), ja som sa prihlásila k prof. Babalovi na NÚDCHu. Vytiahla som si poranenia svalov a šliach a prípravu pacienta na operáciu hrubého čreva. Za mňa dosť fajn otázky, povedala som hádam všetko, niečo sa ma ešte spýtal, dal mi A. Veľmi príjemná skúška. Odporúčam prihlásiť sa k nemu 😊. Ak vás bude viac (nás bolo 10), choďte odpovedať čím skôr.. Dosť to trvá potom keď tam len tak sedíte. Čo sa týka učenia sa, je kniha s vajíčkom na obale, tá sa mi dosť páčila. A potom klasika vypracko, ktoré tentokrát ale bolo podľa mňa úplne v pohode a postačujúce, nebudem sa tváriť, že som sa z neho neučila.

Držím palce 😊

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

2. Ročník na LFUK, Letný semester 2. časť

Ahojte, v tomto článku si zhrnieme môj zatiaľ najobľúbenejší predmet a môj zatiaľ najproblémovejší predmet. Fyziológiu a lekársku biochémiu. Fyziológia Začnem tým lepším. Keďže aj v článku z minulého semestra som fyziológiu opísala trošku viac, aj po celkoch, spravím tak aj teraz. Koniec koncov, tento predmet si to zaslúži. 1.        Fyziológia zmyslov Skúšali sme si rôzne vyšetrenia sluchu – skúšky ladičkami, vyšetrenie nystagmu. Taktiež sme si vyskúšali otoskopiu na figuríne aj na sebe navzájom. Čo sa týka zraku – vyšetrili sme si zorné pole, centrálnu zrakovú schopnosť, otestovali sme si farbocit aj stereoskopické videnie. Čo sa hmatu týka, otestovali sme si kožné mechanoreceptory a kožnú citlivosť. Pri čuchu sme si vyšetrilli čuchový zmysel pomocou rôznych vzoriek vôní, rovnako tak sme si otestovali aj chuťové zmysly. Za mňa sú tieto zmysly téma, ktorou by sa v podstate mohla fyziológia aj začať. Také hranie ...

Prípravný kurz na lekársku fakultu

Súčasťou prípravy na medicínu častokrát bývajú aj prípravné kurzy. Rada by som Vám priblížila môj názor na to, či je potrebné mať prípravný kurz, podľa čoho si kurz vyberať a taktiež aké ďalšie materiály je dobré použiť k príprave na prijímacie skúšky. Je dôležité mať kurz? V roku 2021, keď som sa pripravovala na prijímacie skúšky na LFUK som prijímací kurz nemala (na medicínu som sa nedostala). V roku 2022 som sa k mojej príprave postavila úplne inak a mala som prípravné kurzy hneď 3 (na medicínu som sa dostala). Čo však, samozrejme, ešte nevypovedá o dôležitosti kurzu. Tento bod si musí každý zvážiť sám. Pre niekoho nemusí byť kurz podstatný, pre iného môže byť veľmi dôležitý. Ja som napríklad v roku 2021 počúvala, ako je kurz zbytočný a ako sa aj tak všetko potrebné naučím v škole. Ak Vám niekto tvrdí podobné, klame. Nie je možné, aby sa v školách prebralo všetko potrebné aj na prijímacie skúšky. A nie, prijímačky nie sú „len“ z učiva, ktoré sa preberá na školách. Častokrát obsahujú...

Môj gap-year

Ahojte, ak ste čítali môj posledný článok viete, že môj uplynulý rok bol „gap-year“. Čo to znamená? Jednoduché vysvetlenie je, že som nenastúpila na vysokú školu a rozhodla sa dať si tzv. „rok voľna“. (Tento slovenský názov musel vymyslieť veľmi vtipný človek.) Trochu obšírnejšie vysvetlenie je, že som sa rozhodla nenastúpiť na vysokú školu napriek tomu, že som na ňu bola prijatá a rozhodla sa pracovať na sebe a na tom, aby som sa dostala na školu, na ktorú som prijatá nebola. Mnoho ľudí volí cestu gap-year-u z rôznych dôvodov, ako napríklad spoznanie samých seba, určenie si priorít, rozhodnutie sa, kam bude ďalej smerovať ich život. Veľa ľudí sa rozhodne rok cestovať, niektorí sa rozhodnú pracovať a zarobiť si na vysokú školu a mnoho iných dôvodov. Ja som sa rozhodla pre takú kombináciu všetkého s tým, že som presne vedela, kam chcem smerovať svoj život. Tento smer bola medicína. Neprijatá na medicínu, prijatá na vysokú školu. Gap-year, alebo nastúpiť ...